Home Blog Raamfolies: welk materiaal gebruik je wanneer?

Raamfolies: welk materiaal gebruik je wanneer?

Met raamfolie geef je een etalage een nieuwe look, creëer je meer privacy of maak je ruimte voor een tijdelijke actie. Alleen: welk foliemateriaal kies je daarbij?

Van glasheldere folie tot melkglas en van herpositioneerbare DOT folie tot one way vision: de verschillen zitten niet alleen in de uitstraling. Ook de manier van aanbrengen, de hechting en hoelang de folie moet blijven zitten spelen mee.

We zetten de mogelijkheden voor je op een rij.

Eerst kiezen: wat wil je met het raam?

De makkelijkste manier om raamfolie te kiezen is door te beginnen bij het gewenste effect.

Je wilt…Kijk dan naar…
Een raam langdurig bedrukkenOrajet® 3551
Makkelijker monteren met minder kans op luchtbellenOrajet® 3551 RapidAir
Een print aan de buitenkant en doorkijk van binnenuitOrajet® 3676 one way vision
Privacy, maar wel daglichtMelkglasfolie of zandstraalfolie
Een tijdelijke folie die je kunt herpositionerenDOT folie
Tijdelijk plakken zonder lijmlaagYUPOTako® of YUPOJelly®
Een zo glashelder mogelijk resultaatLintec E-2200ZC of 3M® IJ8150 Clearview

Zo. Eerste selectie gemaakt. Tijd om wat dieper in de materialen te duiken.

Voor langdurige raamstickers: Orajet® 3551

Moet de raamdecoratie langere tijd blijven zitten? Dan is Orajet® 3551 een logische keuze. Deze polymeer folie is flexibeler en vormvaster dan monomeer folie en daardoor geschikt voor langdurigere toepassingen op vlakke en licht gebogen ondergronden.

Je kunt kiezen uit wit en transparant. Wit geeft je ontwerp een dekkende basis en houdt kleuren krachtig. Transparant laat het glas onderdeel worden van je ontwerp.

Daarnaast is er Orajet® 3551 RapidAir. Deze witte polymeer folie is interessant wanneer ook de montage meetelt in je materiaalkeuze. De RapidAir-technologie helpt bij het verwerken van de folie.

Kort gezegd: zoek je een betrouwbare folie voor raamcommunicatie die niet na een korte actie alweer verdwijnt? Dan zit je met de 3551-serie goed.

Wel reclame, maar ook naar buiten kijken? One way vision

Een volledig beplakt raam hoeft niet automatisch een dicht raam te betekenen. Orajet® 3676 one way vision folie is geperforeerd. Van buitenaf is de bedrukking zichtbaar, terwijl je van binnenuit naar buiten kunt blijven kijken.

Dat maakt deze folie interessant voor bijvoorbeeld etalages, kantoorruiten en glasgevels. Je benut een groot raamoppervlak voor branding of een campagne, zonder de ruimte erachter helemaal af te sluiten.

De folie heeft een verwachte levensduur van circa twee jaar. Met een geschikt glashelder laminaat kun je de print bovendien extra beschermen.

Meer privacy: melkglasfolie of zandstraalfolie

Wil je inkijk beperken zonder meteen het daglicht buiten te sluiten? Dan kom je al snel uit bij melkglasfolie of zandstraalfolie. Ze lijken op elkaar, maar het effect is anders.

Melkglasfolie heeft een egaal, mat uiterlijk en blokkeert het zicht sterker. Dat maakt het een goede keuze voor bijvoorbeeld vergaderruimtes, glazen kantoorwanden, praktijken of andere plekken waar privacy belangrijk is.

Zandstraalfolie heeft juist een fijnere structuur met een subtiele glinstering. Het materiaal is iets doorzichtiger, waardoor het glas wat meer aanwezig blijft. Je krijgt het effect van gezandstraald glas zonder het glas daadwerkelijk te hoeven bewerken.

De simpele keuze? Ga voor melkglas als privacy vooropstaat. Kies zandstraalfolie als je iets meer transparantie en structuur wilt.

En je hoeft het niet bij een volledig mat raam te laten. Met bedrukking, logo’s of uitgesneden vormen maak je van privacy meteen een onderdeel van het ontwerp.

Tijdelijke actie? Pak DOT folie

Niet iedere raamsticker hoeft jarenlang mee te gaan. Voor tijdelijke acties, wisselende winkelcommunicatie of campagnes is DOT folie juist handig.

Aan de achterzijde zitten duizenden kleine lijmdotjes. Daardoor kun je de folie eenvoudig aanbrengen, weer lostrekken en opnieuw positioneren. Luchtbellen kun je bovendien met de hand wegwerken. Een rakel en jarenlange plakervaring zijn dus geen vereiste.

Je kiest uit twee varianten:

DOT folie wit geeft je ontwerp een dekkende witte basis. Ideaal als kleuren en teksten duidelijk naar voren moeten komen.

DOT folie transparant laat het glas deels zichtbaar. Handig als je de uiting wilt combineren met transparantie en lichtinval.

DOT folie is vooral bedoeld voor tijdelijke binnentoepassingen. Moet de folie langdurig buiten blijven zitten? Dan is een polymeer folie meestal een betere keuze.

Zonder lijm plakken? Ontdek YUPO

Wil je nog een stap verder gaan met herpositioneren? Dan zijn YUPOTako® en YUPOJelly® het bekijken waard.

Deze folies werken namelijk niet met een traditionele lijmlaag. Ze hebben een microzuiglaag met ontelbare minuscule zuignapjes. Daarmee hechten ze aan gladde oppervlakken zoals glas, zonder lijmresten achter te laten. Ze zijn bovendien pvc-vrij.

YUPOTako® heeft een witte basis en is daardoor geschikt voor ontwerpen die duidelijk en dekkend in beeld moeten komen.

YUPOJelly® is transparant en laat het glas en de lichtinval meer onderdeel van het ontwerp blijven.

Beide varianten zijn eenvoudig te verplaatsen en hebben een verwachte levensduur van ongeveer één jaar. Daarmee zijn ze vooral interessant voor tijdelijke raamcommunicatie die er wél netjes op moet zitten.

Zo min mogelijk folie zien? Kies glashelder

Soms wil je wel een ontwerp op het raam, maar eigenlijk geen folie zien. Dan kom je bij de glasheldere materialen terecht.

Lintec E-2200ZC

Lintec E-2200ZC is een extreem glasheldere, pvc-vrije folie. Het materiaal is slechts 50 micron dik en heeft een speciale krasbestendige topcoating. Daardoor is geen extra laminaat nodig.

De folie is bovendien recyclebaar en heeft een verwachte levensduur van vijf jaar. Een interessante keuze dus voor langdurige raamdecoratie waarbij transparantie én een pvc-vrij materiaal belangrijk zijn.

3M® IJ8150 Clearview

Ook 3M® IJ8150 Clearview is ontwikkeld om zo min mogelijk op te vallen op glas. Het is een extreem transparante gegoten folie van 50 micron die nauwelijks krimpt.

Clearview is geschikt voor binnen- en buitengebruik en voor vlakke en licht gebogen glazen oppervlakken. De verwachte levensduur is tot vijf jaar binnen en drie jaar buiten. Voor extra bescherming kan de folie worden voorzien van een bijpassend Clearview laminaat.

Het verschil met een gewone transparante folie? Bij Clearview draait alles om een zo helder mogelijke doorkijk en een drager die buiten het bedrukte ontwerp zo weinig mogelijk zichtbaar is.

Binnen of buiten plakken?

Materiaal gekozen? Dan heb je nog een keuze: komt de folie aan de binnen- of buitenkant van het raam?

Montage aan de binnenzijde beschermt de folie tegen regen, vuil en andere weersinvloeden. Daardoor kan de uiting langer mooi blijven. Moet de print vanaf buiten leesbaar zijn, dan lever je het ontwerp in spiegelbeeld aan.

Montage aan de buitenzijde is handig wanneer er van binnenuit niet geplakt kan worden of wanneer het materiaal direct aan de buitenkant zichtbaar moet zijn.

Welke optie het beste is, hangt dus af van het materiaal, de locatie én hoe de print bekeken wordt.

Welke raamfolie wordt het?

Er bestaat niet één beste folie voor ieder raam. Onthoud vooral dit: kies eerst het gewenste effect en daarna het materiaal. Langdurig? Kijk naar polymeer. Tijdelijk en makkelijk te plakken? DOT of YUPO. Privacy nodig? Melkglas of zandstraal. Wel print, maar zo min mogelijk zichtbare folie? Dan kom je uit bij Lintec of Clearview. En wil je een groot oppervlak bedrukken zonder de doorkijk van binnenuit kwijt te raken? Dan is one way vision je vriend.

Ontdek Lookbook Sign

Groot uitpakken met spandoeken, roll-up banners, vlaggen of ander signmateriaal begint bij de juiste keuze. In het lookbook zie je alle bannermaterialen overzichtelijk bij elkaar. Per sample ontdek je de eigenschappen, voordelen en aandachtspunten. Precies wat je nodig hebt om snel te bepalen wat werkt voor jouw toepassing.